لوگو دکتر بهاره مرادیان
دکتر بهاره مرادیان / زیبایی و جوانسازی واژن / بهترین روش های تنگ کردن واژن
۵ دقیقه
بهترین روش های تنگ کردن واژن

بهترین روش های تنگ کردن واژن

آنچه می خوانید...

یکی از راه های جوانسازی و افزایش اعتماد به نفس در خانم ها، تنگ کردن واژن است. این روش بیش تر از اینکه جنبه زیبایی داشته باشد، جنبه درمانی دارد. البته امروزه افراد به قصد زیبایی این جراحی را انجام می دهند. افرادی که دچار شل شدگی و افتادگی واژن هستند، کاندید این جراحی می باشند. این کار، روش های مختلفی دارد که بسته به نوع و شدت آن، متخصص بهترین روش ممکن را بر می گزیند. در ادامه به بررسی و شرح انواع روش های تنگ کردن واژن می پردازیم.

واژن دارای بافتی ارتجاعی می‌باشد که توانایی انبساط و انقباض را دارد اما با افزایش سن و بنا به دلایل دیگر این خاصیت ارتجاعی به مرور دستخوش تغییراتی می‌شود و استحکام اولیه خود را از دست داده و دچار آتروفی واژن یا شلی واژن خواهد شد، برخی از این دلایل عبارتند از:

 • زایمان
 • یائسگی
 • افزایش سن
 • نوسانات شدید وزن
 • جراحت
 • شیمی درمانی

تغییرات واژن معمولاً بین 30 تا 40 سالگی آغاز می‌شود و پوشش مخاطی واژن که ضخیم و مرطوب بود و به صورت مداوم کلاژن را بازسازی می‌کرد به مرور نازک، ضعیف و خشک می‌شود و قادر به بازسازی رشته‌های کلاژن نمي‌باشد.

انواع روش های تنگ گردن واژن

روش‌های مختلفی جهت تنگ کردن واژن وجود دارد که شامل روش‌های جراحی و روش‌های غیر جراحی می‌شود. در ادامه به بررسی هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

تنگ کردن واژن با جراحی

جراحی‌ واژن یک روش کم تهاجم جهت بازگرداندن توان عضلانی در بافت‌های واژن می‌باشد و حدود 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد اما نتایج حاصل از آن برای سال‌ها باقی می‌ماند.

تعدادی از روش‌های جراحی که به منظور تنگ کردن واژن به کار برده می‌شوند عبارتند از:

کولپوگرافی

این روش برای افرادی که دچار شلی متوسط تا شدید در واژن هستند پیشنهاد می‌شود. تکنیک به کار رفته در این جراحی جهت ترمیم شل شدگی واژن از طریق کف واژن انجام می‌شود.

پرینوپلاستی

این جراحی که تحت عنوان پرینورافی نیز شناخته می‌شود برای جوانسازی و زیبایی ناحیه تناسلی (در ناحیه پرینه بین دهانه واژن و مقعد) به کار برده می‌شود. این جراحی در قسمت میانی، داخلی و خارجی کف واژن انجام می‌شود، عضلاتی که دچار کشیدگی شده‌اند را به یکدیگر نزدیک کرده، صفحات فاشیال را تقویت می‌کند و بافت‌های اسکار ناشی از زایمان طبیعی را ترمیم می‌نماید. اما مهمترین هدف جراحی سفت کردن ماهیچه‌ها و کاهش قطر کانال واژن می‌باشد که منجر به تنگ شده واژن می‌شود.

جهت دستیابی به نتایج بهتر از روش جراحی از 6 هفته پیش از جراحی نباید رابطه جنسی داشته باشید یا اینکه از تامپون استفاده نمائيد.

روش‌های جراحی یکی از بهترین روش‌ها جهت تنگ کردن واژن می باشد که اکثر بیماران از نتایج پس از جراحی رضایت کامل دارند.

 • روش‌های غیرجراحی تنگ کردن واژن
 • تنگ کردن واژن با روش آر اف

با افزایش سن تولید کلاژن در بافت‌های بدن به مرور کاهش می‌یابد، کلاژن یکی از پروتئین‌های عمده در ایجاد استحکام بافت واژن می‌باشد، با کاهش تولید کلاژن بافت واژن دچار شلی و افتادگی می‌شود، یکی از روش‌های موثر که بدون احتیاج به جراحی می‌تواند در تنگ کردن واژن موثر باشد استفاده از فرکانس رادیویی یا آر اف می‌باشد. این روش با تحریک تولید کلاژن منجر به تنگ شدن و استحکام بافت واژن می‌شود بدون اینکه هیچ گونه برش یا بخیه‌ای در وازن ایجاد شود.

تنگ کردن واژن با لیزر

در سال‌های اخیر دستگاه‌های متعدد لیزر ارائه شده است که با تحریک تولید کلاژن و الاستین منجر به سفت شدن و افزایش توان عضلات واژن می‌شوند.

استفاده از کرم‌، اسپری و یا ژل‌های تنگ کننده واژن

با اینکه بسیاری از محصولات تنگ کننده واژن تحت عنوان کرم، ژل و یا سایر محصولات در داروخانه‌ها موجود می‌باشند اما بهتر است پیش از استفاده از هر محصول تنگ گننده واژن ابتدا با پزشک متخصص زنان مشورت نمائید و در صورت تائید پزشک از داروی مورد نظر استفاده نمائید.

انجام تمرینات ورزشی

در مراحل اولیه شل شدن واژن می‌توان با انجام تمرینات ساده‌ی ورزشی در منزل و با تقویت عضلات کف لگن اقدام به تنگ کردن واژن نمائید، این تمرینات ورزشی بدون اینکه هزینه و یا دردی را همراه داشته باشد به مرور زمان می‌تواند نتایج موثری را در بهبود عضلات لگن و حفظ حالت طبیعی واژن داشته باشد و از شل شدگی واژن جلوگیری نماید. برخی از این تمرینات عبارتند از :

 • تمرینات کگل
 • اسکات
 • کشش لگن
 • یوگا
تنگ کردن واژن با ورزش

مزایای تنگ کردن واژن

 • افزایش لذت جنسی
 • درمان بی‌ اختیاری استرسی ادرار
 • بهبود علائم آتروفی واژن
 • درمان خشکی واژن
 • کاهش عفونت‌های دستگاه تناسلی
 • افزایش اعتماد به نفس در هنگام رابطه جنسی

با توجه به انواع روش‌هایی که ذکر کردیم اگر دچار شل شدگی واژن هستید می‌توانید یکی از روش‌های ذکر شده را انتخاب نمائید.

در مراحل اول پیشنهاد می‌شود که با انجام تمرینات ورزشی و استفاده از درمان‌های خانگی اقدام به تنگ کردن واژن نمائید اما در صورتی که دچار شل شدگی خفیف هستید روش‌های لیزر درمانی و آر اف پیشنهاد می‌شود، این درمان‌های روش‌های کم تهاجمی بوده که به مرور زمان نتایج مطلوبی را برای بیمار به همراه دارد اما در صورتیکه دچار آتروفی شدید واژن هستید روش‌های جراحی بهترین گزینه برای شما می‌باشد، با اینکه روش های جراحی احتیاج به بیهوشی و یا بی‌حسی موضعی داشته و ممکن است چند هفته دوران نقاهت را سپری نمائید اما نتایج حاصل از آن برای چندین سال باقی می‌ماند. در انتها جهت انتخاب مناسب‌ترین روش باید به یک پزشک متخصص مراجعه نمائید تا با معاینه‌ی فیزیکی و بررسی شدت عوارض بهترین درمان موجود برای شما را انتخا نماید

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *