لوگو دکتر بهاره مرادیان
۵ دقیقه

تعیین جنسیت با IVF

آنچه می خوانید...

تعیین جنسیت با IVF یکی از دستاوردهای پیشرفته برای زوج هایی است که در باروری مشکل دارند. این فناوری به زوجین این امکان را می‌دهد تا به طور دقیق و قبل از بارداری، جنسیت فرزند خود را تعیین کنند. این روش جذاب و پیشرفته از ترکیب دانش پزشکی و فناوری بهره می‌برد. تعیین جنسیت جنین در این روش با آزمایش PGT تعیین می شود. آزمایش PGA نوعی آزمایش ژنتیکی می‌باشد که قبل از لانه گزینی جنین انجام می‌شود.

تعیین جنسیت با IVF

تعیین جنسیت با IVF به چه صورتی امکان پذیر است؟

تعیین جنسیت با IVF با آزمایش PGA امکانپذیر است و معمولا برای تعیین ناهنجاری‌های کروموزومی جنین انجام می‌شود، این آزمایش می‌تواند کروموزوم‌های غیرطبیعی را پیش از انتقال جنین جهت لانه گزینی شناسایی نماید و در نتیجه از انتقال جنین‌هایی که دارای مشکلات کروموزومی هستند به رحم جلوگیری می‌نماید.

این آزمایش یکی از آزمایش هایی است که برای اکثر جنین‌هایی که به روش لقاح مصنوعی تشکیل شده‌اند پیش از انتقال به رحم انجام می‌شود. هدف از این آزمایش ارزیابی سلامت جنین و بررسی کروموزوم‌ها می‌باشد که ممکن است منجر به ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیکی در جنین شود.

هدف از انجام آزمایش PGA

هدف آزمایش PGA شناسایی جنین‌هایی است که ممکن است دچار مشکلات ژنتیکی باشند اما باید به این نکته دقت کنید که نتیجه‌ی مثبت و یا منفی در این آزمایش نمی‌تواند تمام ناهنجاری‌های ژنتیکی جنین را تشخیص و یا رد نماید. با استفاده از روش PGA احتمال چندقلو زایی به روش IVF بسیار کاهش یافته است زیرا با انتقال جنین‌های سالم احتمال لانه گزینی افزایش یافته و دیگر نیازی به انتقال تعداد زیادی جنین به رحم برای افزایش شانس موفقیت روش IVF نمی‌باشد.

با توجه به اینکه در طی این آزمایش تمام کروموزوم‌ها مانند کروموزوم‌های جنسی X و Y مورد بررسی قرار می‌گیرند، متخصصین می‌توانند جنسیت جنین را پیش از لانه گزینی تشخیص دهند.

در صورتی که والدین تمایل داشته باشند جنسیت جنین را بدانند می‌توانند درخواست تعیین جنسیت را پیش از انجام این آزمایش اعلام نمایند تا در هنگام بررسی ناهنجاری‌های کروموزومی جنسیت جنین نیز تعیین شود. با اینکه تعیین جنسیت جنین به روش PGA قابل انجام می‌باشد اما هدف این آزمایش تعیین جنسیت نمی‌باشد.

لازم به ذکر است که انتخاب جنسیت جنین با استفاده از روش‌های ژنتیکی یکی از موضوعات قابل بحث در محافل اخلاقی و پزشکی بوده و از لحاظ قانونی نیز مورد بحث می‌باشد.

روش انجام آزمایش PGA

جنین در روز پنجم حدود 100 سلول دارد، جهت انجام آزمایش PGA یکی از این سلول‌ها جدا می‌شود و از لحاظ کروموزومی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در طی این آزمایش کروموزم‌های جنسی جنین نیز قابل ارزیابی بوده و می‌توان جنسیت جنین را تعیین نمود. در صورتی که والدین تمایل به داشتن فرزندی با جنسیت خاص داشته باشند و یا بنا به دلایل پزشکی لازم باشد تعیین جنسیت انجام شود در این مرحله می‌توان تنها جنین‌هایی با جنسیت مورد نظر را جدا نمود و برای انتقال به رحم آماده کرد.

مراحل تعیین جنسیت با IVF

دلیل انتخاب روش IVF برای جنسیت جنین

از مهم ترین دلایل تعیین جنسیت باIVF به شرح زیر است :

دلایل شخصی

برخی از والدین بنا به دلایل شخصی و یا پزشکی تمایل دارند جنسیت جنین خود را تعیین نمایند. به عنوان مثال خانواده‌ای که در گذشته یک فرزند پسر داشته است تمایل دارد فرزند بعدی دختر باشد و یا اینکه فرزند بعدی هم جنس فرزند اول باشد.

دلایل پزشکی

گاهی اوقات نیز تعیین جنسیت جنین بنا به دلایل پزشکی انجام می‌شود. به عنوان مثال برخی اختلالات ژنتیکی که در خانواده شیوع دارد فقط بر یک جنسیت خاص تاثیرگذار می‌باشد بنابراین در این موارد تعیین جنسیت جنین می‌تواند تضمینی برای تولد نوزادی بدون ناهنجاری ژنتیکی مورد نظر باشد.

به عنوان نمونه برخی ناهنجاری‌ها مانند هموفیلی و یا دیستروفی عضلانی وابسته به کروموزوم X بوده و می‌تواند از مادرانی که حامل ژن‌های غیرطبیعی هستند به فرزندان پسر منتقل شود و منجر به ایجاد بیماری‌های شدید و کشنده شود. احتمال بروز این بیماری‌ها در فرزندان دختر بسیار کمتر می‌باشد.

بسیاری از متخصصین پزشکی عقیده دارند تعیین جنسیت جنین جهت جلوگیری از برخی مشکلات و بیماری‌‌ها در خانواده‌هایی که دچار بیماری‌های ژنتیکی در یک جنسیت خاص هستند از لحاظ اخلاقی هیچ مشکلی ندارد اما تعیین جنسیت جنین بدون اینکه احتمال هیچ گونه مشکل پزشکی وجود داشته باشد و تنها بنا به ترجیح شخصی والدین انجام شود همچنان بحث برانگیز می‌باشد.

بیش تر بخوانید => خروج باد از واژن

کلام آخر

با اینکه شما می‌توانید با انجام یک آزمایش ژنتیکی پیش از انتقال جنین به رحم، جنسیت او را تعیین نمائید اما بسیاری از محافل اخلاقی این عمل را تائید نمی‌نمایند و از والدین می‌خواهند ازمایش PGA تنها به دلایل پزشکی انجام شود و از انتخاب آگاهانه‌ی جنسیت جنین خودداری نمائيد.

برخی افراد عقیده دارند باید در انتخاب جنسیت فرزند خود حق تصمیم گیری داشته باشند اما این نکته را به یاد داشته باشید تبعیض جنسیتی یکی از مشکلاتی می‌باشد که همراه با این عمل آگاهانه ممکن است در برخی جوامع شیوع بیابد بنا به همین دلایل برخی از کشورها تعیین جنسیت جنین به روش IVF را مجاز نمی‌دانند و این موضوع از لحاظ قانونی مشکل آفرین می‌باشد.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *