لوگو دکتر بهاره مرادیان
۵ دقیقه
خارش بعد لابیاپلاستی

خارش بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

خارش بعد از لابیاپلاستی یکی از از شایع ترین عوارض جانبی پس از این جراحی است که امری کاملا عادی می باشد. چنانچه خارش با تورم و درد همراه باشد، دیگر از حالت نرمال خارج شده و باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

خارش پس از عمل لابیاپلاستی

علل خارش بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل لابیاپلاستی، معمولا فرد دچار خارش شدید می شوند. این خارش آنقدر شدید است که سبب نگرانی افراد می شود، چرا که بسیاری از افراد، خارش را ناشی از عفونت واژن می دانند. خارش پس از لابیاپلاستی به دو دلیل اتفاق می افتد :

ترمیم بخیه

پس از عمل لابیاپلاست، معمولا 3 روز طول می کشد تا بخیه ها ترمیم پیدا کنند، در این مواقع شخص دچار خارش شدیدی می شود. فرد می تواند با استفاده از کرم های ترمیمی به روند بهبودی زخم ها و بخیه ها کمک کند تا خارش این ناحیه نیز کاهش پیدا کند. علت خارش نیز به دلیل روند ترمیم پوست و جوش خوردن بخیه هاست و نیازی به نگرانی نیست. البته بایداین نکته ذکر شود که مدت زمان خارش، بسته به هر شخ متفاوت است.

عفونت لابیاها

برخی اوقات، خارش پس از لابیاپلاستی می تواند به دلیل عفونت لابیاها باشد. در این صورت علاوه بر خارش، با درد و توذم نیز همراه است. در صورتی که شخص شاهد ترشحات غیرطبیعی باشد، باید در اسرع وقت به بهترین متخصص زنان برای رفع این مشکل مراجعه نماید. خارش هایی که پس از جراحی غیر قابل تحمل باشند، طبیعی نیستند. باید بدانید که رعایت بهداشت می تواند کمک زیادی به کاهش عفونت لابیاها داشته باشد

مراقبت های لازم برای کاهش خارش بعد از لابیاپلاستی

در صورتی که مراقبت های پس از لابیاپلاستی صورت گیرد، می تواند در کاهش دوره نقاهت و همچنین خارش پس از آن بکاهد. برخی از نکات مراقبتی جهت کاهش خارش پس از لابیاپلاستی به شرح زیر است :

 • جهت کنترل خارش باید از بخیه های لابیاپلاستی به خوبی مراقبت نمود.
 • باید از محل بخیه ها تا زمان بهبودی کامل به خوبی نگهداری کرد.
 • استحمام پس از 2 الی 3 روز بعد از لابیاپلاستی امری ضروری است.
 • مدت استحمام باید کوتاه باشد که در آن مدت نیز باید از نشستن روی زمین و داخل وان و تشت نیز اجتناب نمود. چرا که ممکن است این امر به عفونی شدن زخم ها و بخیه ها منجر شود.
 • از پمادها و کرم های ترمیمی به صورت مرتب استفاده نمود و برای پاکسازی آن ها ناحیه مورد نظر را با آب و صابون شست و شو داد.
 • باید دقت بیش تری در شست و شوی بخیه ها صورت گیرد، چرا که با کوچک ترین فشار بر روی نواحی بخیه زده، می توان شاهد باز شدن زخم ها و عفونت بود.
 • پس از هربار شستشو با حوله یا دستمالی تمیز و بدون پرز، محل بخیه را کاملاً خشک نمایید، این عمل باید بدون کشیدن دستمال یا حوله بر روی بخیه‌ها باشد بلکه باید آرام آن را بر روی بخیه‌ها قرار داد و به آرامی برداشت.
 •  روی بخیه‌ها برای استریل ماندن، آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را بمالید و اگر از نوع خوردنی نیز برای شما تجویز کرده‌اند، حتما به صورت منظم از آن استفاده کنید.
 •  پس از زمانی پزشک شما، دستور استفاده از کرم‌های ترمیمی را می‌دهد، این کرم‌های ترمیمی سبب جوش خوردن سریع بخیه‌ها می‌شوند؛ اگر پزشک شما با تکنیکی صحیح لبیاها را بخیه زده باشد، شما با استفاده از کرم‌های ترمیمی می‌توانید از برجای ماندن بخیه‌ها جلوگیری کنید.
 • برای باز نشدن بخیه‌ها از فعالیت‌های فیزیکی و سخت جدا خودداری کنید و یا سعی بر بلند کردن اجسام سنگین نکنید، زیرا این کار باعث تحمیل فشار زیادی به ناحیه لبیاها می‌شود.
 •  تا بهبود کامل شرایط شما، اقدام به رابطه جنسی نکنید (معمولاً این زمان یک ماه و نیم تا دو ماه است)
 • با رعایت نکات لازم، می‌توان به خوبی از بخیه‌ها مراقبت کرد و خارش آن‌ها را به حداقل رساند.

تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

تورم های بافت ناحیه تناسلی پس از جراحی طبیعی است و این عارضه با استفاده از کمپرس سرد و پمادهای موضعی برطرف خواهد شد. اما بهتر است بدانید که انجام برخی فعالیت ها ممنوع خواهد بود.ناحیه تناسلی به دلیل آنکه یک ناحیه بسیار حساس است در صورتی که پس از جراحی فرد به مدت طولانی بایستد این امر سبب بروز فشار بر ناحیه تناسلی و در نهایت منجر به ایجاد تورم و احساس ناراحتی در فرد می گردد.

در هفته اول پس از جراحی لابیاپلاستی فرد می بایست بسیار مراقب باشد، به ویژه زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام می گردد در چند روز ابتدایی میزان تورم بسیار خواهد بود و به همین منظور استفاده از پماد های موضعی و کمپرس سرد جهت کاهش تورم یک امر ضروری خواهد بود.

میزان تورم پس از لابیاپلاستی بسته به نوع تکنیک جراحی متفاوت خواهد بود. به طور معمول زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام شود، میزان تورم پس از جراحی کمی بیشتر خواهد بود و حتی در مواردی تورم سبب نامتقارن شدن شکل لابیاها می شود که این یک امر طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

البته در صورت بروز تورم و درد با پزشک متخصص زنان خود مشورت نمایید.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *