لوگو دکتر بهاره مرادیان
۴ دقیقه
عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...
عوارض و خطرات لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی، یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنان است که هر روز تعدادی افرادی که قصد این جراحی را دارند، در حال افزایش است. هر جراحی، عوارضی به همراه دارد، به خصوص جراحی های زیبایی که افراد به قصد زیبا شدن و افزایش اعتماد به نفس جراحی را انجام داده ولی نگران این مساله هستند که مشکل جدی برایشان پیش آید که از انجام آن پشیمان شوند، به همین دلیل است که قبل از جراحی دنبال این هستند که بدانند عوارض لابیاپلاستی چیست و آیا ارزش دارد که زیر تیغ این جراحی روند یا نه؟! در این مقاله می توانید پاسخ پرسش های خود را بیابید.

عوارض و خطرات لابیاپلاستی

یکی از بزرگ ترین دغدغه های خانم ها در خصوص لابیاپلاستی این است که آیا لابیاپلاستی می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد؟ آیا ممکن است بعد از این جراحی که برای زیبایی انجام داده اند، پشیمان شوند؟ تحقیقاتی در خصوص بزرگ ترین پزشکان و محققان جهان انجام شده است که نشان می دهد این جراحی عوارض جدی به همراه ندارد مگر در موارد استثنائی همچون انتخاب جراح ناکار بلد و یا محیط غیر بهداشتی و … . پس نیازی به نگرانی نیست، چرا که این جراحی ایمن بوده و می توانید با یافتن بهترین متخصص زنان، با خیال راحت این جراحی را انجام دهید.

توصیه ما این است خانم هایی که قصد جراحی های زیبایی همچون لابیاپلاستی را دارند ابتدا بهتر است به دنبال پزشک خوب و با تجربه باشند و سپس درباره جراحی و عوارض آن تحقیق نمایند. همانطور که گفته شد، عدم انتخاب پزشک خوب می تواند عوارض جبران ناپذیری را نه تنها در این جراحی، بلکه در تمام جراحی ها به همراه داشته باشد. از عوارض لابیاپلاستی که در اثر عدم انتخاب متخصص خوب رخ می دهد، می توان به هماتوم، عفونت واژن و … اشاره نمود.

پیشگیری از خطرات و عوارض لابیاپلاستی

همانطور که ذکر شد و بارها و بارها باید این نکته را بگوییم، انتخاب جراح مناسب برای تمامی جراحی ها و از جمله جراحی لابیاپلاستی است تا عوارض لابیاپلاستی را به حداقل برساند و خانم ها با مشکلات جدی تر مواجه نشوند. اگر سلامت و نتیجه کار مهم تر از هزینه های آن است، باید بگوییم که شما چند قدم جلوتر هستید. هرگز کیفیت را فدای هزینه نکنید. پس با انتخاب جراح خوب، سلامت و نتیجه خوب کار را تضمین کنید.

در صورت عدم توجه به این مساله می توانید با عوارضی همچون عفونت، زخم های شدید، ماندگاری جای زخم و در بدترین حالت شاهد از بین رفتن حس این نواحی در اثر برش های نادرست جراح باشید. چرا که جراحی که تجربه کافی در عمل لابیاپلاستی و یا جراحی هایی نظیر آن نداشته باشد، می تواند با برش های نابه جا و اضافی سبب بروز عوارض غیرقابل جبرانی شود. از دیگر عوارضی که با انجام اینکارها میسر می شود، خشکی واژن است. خشکی واژن درد و عدم رضایت از رابطه جنسی را نیز به همراه می آورد.
از دیگر مواردی که می تواند تا حد زیادی هم به کاهش عوارض و هم دوره نقاهت کمک کند، انتخاب بهترین سن لابیاپلاستی است.

عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی خطری ندارد ولی با رعایت تمامی موارد و انتخاب بهترین جراح و رعایت مراقبت های بعد لابیاپلاستی حتی می توان عوارض جانبی را به حداقل رساند. این عوارض جانبی ماندکار نبوده و کوتاه مدت هستند.

از جمله این عوارض می توان به التهاب و درد، سوزش و خارش و در بعضی موارد عفونت اشاره نمود. هر کدام از این عوارض با مصرف داروها و پمادهایی بهبود می یابند.

عوارض بلند مدت لابیاپلاستی

در صورتی که این جراحی توسط یک جراح مجرب و کاربلد انجام شود، هرگز شاهد عوارض بلند مدت نخواهید بود. خطای انسانی تنها دلیل موجه برای عوارض بلند مدت و خطرناک لابیاپلاستی است. عوارض بلند مدت لابیاپلاستی شامل موارد زیر است :

  • ماندگاری جای بخیه ها به دلیل برش های بیش از حد
  • آلرژی به مواد بیهوش کننده
  • نامتقارن بودن لابیاها
  • درد هنگام رابطه جنسی
  • کاهش و از بین رفتن حس جنسی در صورتی که پزشک به درستی انتخاب نشده باشد.

آیا لابیاپلاستی روی میل جنسی تاثیر منفی دارد؟

در صورتی که نکات مراقبتی قبل و بعد جراحی رعایت نشود و همانطور که بارها ذکر شد، جراح مناسب انتخاب نگردد، باید بگوییم این جراحی تاثیر منفی بر روی میل جنسی خواهد داشت. اما در صورت رعایت آن ها به هیچ عنوان تاثیر منفی نخواهد داشت. چرا که این جراحی بر روی لب های واژن صورت می گیرد و هیچ ربطی به داخل آن ندارد.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *