لوگو دکتر بهاره مرادیان
دکتر بهاره مرادیان / زیبایی و جوانسازی واژن / مراقبت های بعد از لابیاپلاستی
۶ دقیقه
مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...
مراقبت های پس از لابیاپلاستی

از رایج ترین عمل های زیبایی واژن، می توان از لابیاپلاستی یاد کرد که سبب اعتماد به نفس بالای خانم ها هنگام برقراری رابطه جنسی می شود. خانم هایی که قصد عمل لابیاپلاستی را دارند، می خواهند بدانند که چه مراقبت هایی بعد از عمل لابیاپلاستی باید انجام دهند تا دوره نقاهت به حداقل زمان ممکن خود برسد. در این مقاله قصد داریم در خصوص اقدامات و مراقبت های پس از این جراحی توضیحات کاملی را ارائه دهیم. در صورت عمل به این توصیه ها، بهبودی در حداقل زمان ممکن میسر می شود.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

ما در این قسمت از مقاله در چند مرحله و چند هفته پس از عمل، می خواهیم در خصوص مراقبت های س از لابیاپلاستی صحبت کنیم.

هفته اول پس از عمل لابیاپلاستی

در روز پس از جراحی لابیاپلاستی، متورم شدن لابیامینورها و لابیاماژورها کاملا طبیعی است و امکان برجسته شدن پوست بالای کلیتوریس افزایش می یابد، حتی اگر هیچ نوع برشی صورت نگیرد.

روز دوم نیز همانند روز اول، تورم شدیدتر می شود. هر جایی از بدن وقتی متورم می شود، معمولا قبل از بهبودی، چند روزی وخیم تر است. هنگام ادرار بهتر است تا با اسپری کردن آب، از سوزش پیشگیری نمایید و ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید. همچنین به لحاظ ظاهری نیز طبیعی نخواهد بود و لب ها به لحاظ تورم، دچار نوسان و حتی نامتقارن خواهند بود.مصرف داروها ضروری است تا بخیه ها هر چه زودتر بهبود یابند و احساس درد و ناراحتی کاهش یابد. در صورت فشار روی ناحیه مورد نظر و حس درد، نباید لباس های زیر و حتی تنگ بپوشید.

بیش تر بخوانید : جراحی زیبایی کلیتوریس

از روز سوم به بعد معمولا شاهد روند بهبودی خواهید بود که در روز ششم این حالت بیش تر به چشم می خورد که تورم ها کمی کاهش داشته اند، اما باز هم کاملا عادی نخواهند بود. استفاده از داروها و پمادها همچنان طبق دستور پزشک باید ادامه یابد. خارش واژن نیز طبیعی است.

هفته دوم پس از عمل لابیاپلاستی

در هفته دوم پس از این جراحی، داشتن تورم نیز باز هم طبیعی خواهد بود، اما به اندازه هفته اول شدید نخواهد بود. استفاده از داروهای ضد تورم و التهاب نیز همچنان توصیه می شود. خونریزی پس از عمل و حساس بودن این ناحیه همچنان وجود دارد، و این موارد زمانی شدیدتر می شود که فشار و ضربه بیش تر باشد. پیاده روی روزانه می تواند کمک زیادی در روند بهبودی داشته باشد، اما داشتن فعالیت هایی که سبب فشار آمدن روی لب های واژن می شود، توصیه نمی گردد.

در این مرحله نیز همچنان ظاهر لابیاها شکل طبیعی و نرمال ندارند و پزشک از بخیه های قابل جذب استفاده می کند تا پس از مدتی خود ناپدید و جذب شود.

هفته سوم پس از عمل لابیاپلاستی

در هفته سوم، امکان باز شدن زخم ها برای شروع مرحله ترمیم شروع شود، پس نگران نباشید و حتما این مساله را با متخصص خود در میان بگذارید. تورم و درد ننکن است همچنان وجود داشته باشد، اما به میزان کمتر. بهتر است هنوز هم لباس های تنگ نپوشید. پیاده روی و تمیز نگه داشتن واژن نیز همچنان توصیه می گردد.

هفته چهارم پس از عمل لابیاپلاستی

در هفته چهارم پس از جراحی، امکان جذب بخیه های جذب وجود دارد که دیگر اثری از آن ها مشاهده نمی شود. انجام فعالیت های ورزشی هیچگونه مشکلی ندارد، در این هفته همچنان امکان برقراری رابطه جنسی نیز وجود ندارد، اما نوار بهداشتی توصیه نمی گردد.

هفته پنجم پس از عمل لابیاپلاستی

در این هفته پس از جراحی، بیش تر و نزدیک به نود درصد بیماران بهبودی کامل یافته اند که هم می توانند رابطه داشته باشند و هم از نوار بهداشتی استفاده کنند. تورم و کبودی در اکثر موارد کاملا از بین می رود و اولین نتایج عمل به لحاظ ظاهری نیز قابل مشاهده خواهد بود.

در حالت کلی زمان بهبودی کامل ممکن است بیش تر از 6 هفته به طول بینجامد، ولی از هفته پنجم می توان با خیالی آسوده رابطه جنسی برقرار نمود.

سوالات متداول در خصوص مراقبت های پس از لابیاپلاستی

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *