لوگو دکتر بهاره مرادیان
۵ دقیقه
روش تشخیصی و درمانی هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

آنچه می خوانید...
هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی است که جراح به وسیله آن می تواند داخل رحم را به منظور تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی بررسی کند. هیستروسکوپی با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می شود. این وسیله شامل یک لوله نازک و نورانی است که برای بررسی دهانه رحم و داخل رحم، وارد واژن می شود. این کار به منظور برای برداشتن پولیپ رحمی، فیبروم و چسبندگی می توان از هیستروسکوپی جراحی استفاده کرد.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی به طور کلی جهت تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی رحم استفاده می شود. این روش به جراح اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ داخل رحم را مشاهده نماید.

هیستروسکوپ یک لوله نازک و نورانی است که جراح آن را از طریق واژن وارد می کند تا دهانه رحم و داخل رحم شما را بررسی کند. هیستروسکوپی می تواند بخشی از فرآیند تشخیصی و همچنین فرآیند درمان باشد.

هیستروسکوپی تشخیصی چیست؟

هیستروسکوپی تشخیصی می تواند بی نظمی های ساختاری در رحم را شناسایی کند که ممکن است سبب خونریزی غیرطبیعی شود. همچنین ممکن است از هیستروسکوپی جهت تأیید نتایج سایر آزمایش‌ها همچون سونوگرافی یا هیستروسالپنگوگرافی (HSG) استفاده شود. HSG یک آزمایش رنگ همراه با اشعه ایکس است که جهت بررسی مسدود بودن لوله های فالوپ استفاده می شود. لوله های فالوپ مسدود شده ممکن است باردار شدن را دشوار کند.

کاربردهای هیستروسکوپی تشخیصی

هیستروسکوپی در درجه اول برای شناسایی و درمان شرایطی استفاده می شود که باعث خونریزی غیرطبیعی رحم، خونریزی شدید قاعدگی، لکه بینی نامنظم بین قاعدگی و خونریزی پس از یائسگی می شود.

پزشک شما ممکن است هیستروسکوپی را برای تشخیص و اصلاح شرایط رحمی زیر انجام دهد :

پولیپ ها و فیبروم ها

هیستروسکوپی برای یافتن و حذف مشکلات رحمی استفاده می شود. برداشتن پولیپ با جراحی، پلیپکتومی هیستروسکوپی نامیده می شود. برداشتن فیبروم با جراحی، میومکتومی هیستروسکوپی نامیده می شود.

چسبندگی

چسبندگی رحمی که با عنوان سندرم آشرمن شناخته می شود، در واقع نوارهایی از بافت اسکار است که می تواند در رحم شما ایجاد شود و ممکن است منجر به تغییر در جریان قاعدگی و ناباروری شود. هیستروسکوپی می تواند به پزشک شما کمک کند تا چسبندگی ها را پیدا کرده و از بین ببرد.

سپتوم

هیستروسکوپی می تواند به تعیین اینکه آیا فرد دچار سپتوم رحمی شده است یا نه، کمک زیادی کند. همچنین می تواند مشکل و بیماری های رحمی که از بدو تولد وجود دارد را تشخیص داد.
هیستروسکوپی همچنین ممکن است برای موارد زیر استفاده شود :

 • سقط های مکرر و یا مشکلات باروری با هیستروسکوپی تشخیص داده می شود.
 • با هیستروسکوپی می توان دستگاه داخل رحمی IUD را پیدا کرد.
 • تشخیص و برداشتن بافت جفت پس از تولد نیز امکانپذیر است.

چه کسی کاندید هیستروسکوپی است؟

ابتدا باید به بهترین متخصص زنان مراجعه نمود تا وی سابقه پزشکی شما را بررسی کند و سلامت فعلی شما را ارزیابی کرده تا تشخیص دهد آیا هیستروسکوپی مناسب است یا خیر. اگرچه مزایای زیادی در ارتباط با هیستروسکوپی وجود دارد، اما برای همه مناسب نیست. در موارد خاصی نمی توان هیستروسکوپی انجام داد :

 • باردار بودن
 • عفونت لگنی

قبل از هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا باید پزشک این اطمینان حاصل نماید که فرد کاندید مناسبی جهت هیستروسکوپی هستید یا خیر. سپس وی با بیمار صحبت کرده و به سوال های فرد در این خصوص پاسخ می دهد. همچنین پزشک در این خصوص دستورالعمل های لازم را باید به بیمار ارائه دهد تا امادگی های قبل از هیستروسکوپی صورت گیرد :

اقدامات و مراقبت هایی که قبل از هیستروسکوپی انجام گیرد، به شرح زیر است :

یک سابقه پزشکی بگیرید و بپرسید چه داروهایی از جمله ویتامین ها و مکمل ها مصرف می کنید. قبل از عمل، ممکن است لازم باشد مصرف داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند (ضد انعقادها) از جمله آسپرین را متوقف کنید.
معاینه فیزیکی، معاینه لگن و تست بارداری انجام دهید. ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون یا تکمیل سایر آزمایشات تشخیصی بسته به ویژگی های روش خود داشته باشید.
نحوه آماده سازی را توضیح دهید، از جمله لباس هایی که باید برای این عمل بپوشید، اینکه آیا قبل از انجام عمل باید ناشتا باشید یا خیر و آیا به کسی نیاز دارید که بعد از هیستروسکوپی شما را به خانه برساند.

در طول هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

در روزی که باید هیستروسکوپی صورت گیرد، از فرد خواسته می شود تا مثانه خود را خالی کند و لباس بیمارستان بپوشد.

جهت بیهوشی و آرامش نیاز است تا فرد مسکنی دریافت نماید. نوع بیهوشی بستگی به این دارد آیا هیستروسکوپی در مطب پزشک انجام می شود یا بیمارستان. آیا این عمل همزمان با دیگر جراحی ها صورت می گیرد یا خیر.

مراحل هیستروسکوپی

با قرار گرفتن روی میز ویژه هیستروسکوپی و قرار دادن پاها بر روی رکاب ها و قرار دادن در محل مناسب، مراحل زیر انجام می گیرد :

 • معینات لگنی صورت می گیرد.
 • باید دهانه رحم فرد باز شود تا بتوان هیستروسکوپ را وارد رحم کرد.
 • هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود.
 • یک محلول مایع را از طریق هیستروسکوپ و داخل رحم فرستاده می شود، به آرامی آن را منبسط کرده و خون یا مخاط را پاک کنید. این مرحله به جراح شما اجازه می دهد تا رحم، پوشش داخلی رحم و لوله های فالوپ را مشاهده کند.
  حفره رحم و منافذ لوله های فالوپ را بررسی کنید. نور هیستروسکوپ به جراح شما کمک می کند تا دید واضحی داشته باشد.
 • ابزارهای جراحی را از طریق هیستروسکوپ وارد کنید که می تواند برای حذف هر گونه ناهنجاری های نامنظم (در صورت نیاز به جراحی) استفاده شود.
 • هیستروسکوپی می تواند از پنج دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. طول این روش بستگی به تشخیصی یا جراحی بودن آن دارد و اینکه آیا یک روش اضافی مانند لاپاراسکوپی به طور همزمان انجام می شود. هیستروسکوپی تشخیصی معمولاً زمان کمتری نسبت به عمل جراحی می برد

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *