لوگو دکتر بهاره مرادیان
دکتر بهاره مرادیان / زیبایی و جوانسازی واژن / واژینوپلاستی؛ روشی موثر برای درمان گشادی واژن
۸ دقیقه

واژینوپلاستی؛ روشی موثر برای درمان گشادی واژن

آنچه می خوانید...

امروزه از شایع ترین مشکلاتی که خانم ها با آن در حال مجادله هستند، شل شدن و گشادی واژن است. ممکن است این مشکل سبب شود تا برقراری رابطه جنسی به مشکل بر بخورد. این مشکل همچنین می تواند سبب مشکلاتی همچون عفونت واژن و بی اختیاری ادرار گردد. این نکته حائز اهمیت است که گشادی و شل شدن واژن در اصرع وقت و در بهترین زمان ممکن درمان شود. واژینوپلاستی نوعی جراحی است که به درمان این مشکل می پرردازد. این جراحی شامل روش های مختلفی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی نام دیگر تنگ کردن واژن است که برای درمان شلی و گشادی واژن کارایی موثری دارد و می تواند شل شدن عضلات کف لگن و اطراف آن را برطرف نماید. این جراحی بیش تر از جنبه زیبایی، جنبه درمانی دارد و برای افرادی که در روابط جنسی خود دچار مشکل هستند به کار می رود. عفونت و بی اختیاری اداری، ناهنجاری های نواحی اطراف واژن همچون کشیدگی ها و پارگی ها از جمله مشکلاتی هستند که با این جراحی برطرف می شوند.

هدف از جراحی واژینوپلاستی چیست؟

یکی از مهم ترین و اصلی ترین هدف های جراحی واژینوپلاستی، تقویت عضلات لگن و درمان شلی و گشادی واژن و در نتیجه برطرف شدن و بهبود بیماری های واژن است. برخی از خانم های نیز با هدف زیباسازی واژن جراحی را انجام می دهند. پس علاوه بر هدف درمانی، می توان از این جراحی با هدف جوانسازی واژن نیز یاد کرد. جوانسازی ناحیه تناسلی می تواند سبب افزایش رضایت برقراری رابطه جنسی و افزایش اعتماد به نفس در افراد می گردد.

جراحی واژینوپلاستی چگونه صورت می گیرد؟

در این جراحی بافت های شل و اضافی واژن برداشته می شوند، اما فقط این کار کافی نیست و به دلیل کشیدگی بالا در ناحیه واژن خانم ها، می تواند پس از گذشت مدتی از جراحی، به همان حالت شل و افتاده خود بازگردد. به همین خاطر بایذ ماهیچه های کف لگن نیز در این جراحی کشیده شوند تا ماهیچه ها سفت و تقویت شوند. همین امر سبب می شود تا فشار خارج به داخل در واژن بیش تر شود و از گشادی واژن پیشگیری کند. این جراحی معمولا یک الی 2 ساعت به طول می انجامد و باید افراد تحت این عمل تحت بیهوشی عمومی جراحی شوند. بسته به اینکه از کدام روش جراحی استفاده شود، ممکن است با بی حسی نیز این جراحی صورت گیرد.

انواع روش های واژینوپلاستی

تنگ کردن واژن به روش های مختلفی صورت می گیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • واژینوپلاستی با تزریق چربی و فیلر
 • واژینوپلاستی با RF
 • واژینوپلاستی با نخ
 • واژینوپلاستی با جراحی

واژینوپلاستی با تزریق چربی و فیلر

برای تنگ کردن واژن از طریق تزریق چربی، چربی از خود بدن استخراج می شود و به واژن تزریق می گردد و به صورت آهسته سبب تنگی واژن می گردد. در تزریق فیلر، به جای تزریق چربی، فیلر به ناحیه تناسلی تزریق می گردد. اینکه چه مقدار از چربی یا فیلر باید به واژن تزریق شئذ بسته به میزان شلی و نوع پوست ناحیه تناسلی دارد. برای تزریق چربی باید بیش از آنچه نیاز است تزریق شود، چرا که چربی به سرعت جذب پوست می گزدد.

تنگ کردن واژن با استفاده از RF

دستگاه آر اف (RF) در واقع دستگاهی است که امواج رادیوفرکانسی را تولید و ساطع می کند. این امواج که توسط این دستگاه تولید می شوند می توانند به اعماق ناحیه تناسلی نفوذ کنند و اینکار می تواند سبب افزایش جریان خون، تجریک پوست جهت کلاژن سازی، تولید گرما و بالابردن قابلیت ارتجاعی واژن شود. همه این کارها در حالت کلی می تواند سبب بهبود و درمان گشادی و شل شدن واژن شود. این روش به صورت سرپایی و در مطب صورت گیرد. این روش غیرتهاجمی است و بدون درد و خونریزی انجام می پذیرد. این جراحی سن حاصی ندارد و افراد با سن های مختلف می توانند با این روش، گشادی واژن را بهبود بخشند.

تنگ کردن ناحیه تناسلی با استفاده از نخ

تنگ کردن واژن با استفاده از نخ، یکی از روش های واژینوپلاستی است که کم تهاجمی بوده و کم تریین درد و خونریزی را به همراه دارد. نخ هایی که در این جراحی استفاده می شوند قابل جذب بوده و سبب کلاژن سازی پوست این ناحیه شده و در نهایت سبب بهبود و ترمیم بافت شل واژن و پرینه می شوند. در پرینوپلاستی نیز از نخ استفاده می شود که می تواند سبب تنگ شدن واژن شود. نوع وجنس نخ هایی که در این جراحی استفاده می شوند باید طوری باشد که خاصیت خود را حفظ کنند و پس از مدتی خاصیتشان از بین نرود. چرا که می تواند سبب بازگشت واژن به حالت اولیه شوند.

تنگ کردن واژن با استفاده از جراحی ( واژینوپلاستی)

بهترین و موثرترین روش تنگ کردن واژن، جراحی است. با استفاده از جراحی واژینوپلاستی، در قسمت ناحیه تناسلی یک برش ایجاد می کنند و بافت شل و اضافه آن ناحیه را برمی دارند. این جراحی با استفاده از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. نواحی بریده شده در نهایت با بخیه به هم وصل می شوند. این جراحی برای افرادی که شلی و افتادگی شدید دارند توصیه می گردد.

چه کسانی کاندید جراحی واژینوپلاستی هستند؟

 • خانم هایی که سن بالایی دارند.
 • کسانی که مدام دچار عفونت واژن می شوند.
 • افرادی که روابط جنسی پی در پی داشته اند.
 • افرادی که دچار بی اختیاری ادراری هستند.
 • خانم هایی که زایمان های پی در پی داشته اند.
 • خانم هایی که در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل می شوند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی دچار نقص رشد کانال واژن هستند.
 • خانم هایی که در حین عمل زایمان طبیعی، واژن آن ها تغییر شکل می دهد و دچار کشیدگی و آسیب های دیگر می شود.

بیش تر بخوانید : مراقبت های بعد از واژینوپلاستی

چه افرادی نباید عمل واژینوپلاستی را انجام دهند؟

 • خانم هایی که قصد تنگ کردن واژن خود را دارند نباید تا 3 ماه باردار شوند. چراکه زایمان بعد از انجام این عمل می تواند برای فرد دشوار و دردآور باشد. همچنین تغییرات حاصل از عمل را نیز از بین می برد.
 • افرادی که دچار عفونت قارچی و باکتریایی در واژینال خود هستند، این جراحی توصیه نمی شود، و باید ابتدا برای این جراحی، مشکلات خود را درمان کنند.
 • دختران باکره نیز نباید این جراحی را انجام دهند، چرا که سبب تغییراتی در بافت درونی واژن می شود.
 • افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند، نباید این عمل را انجام دهند.
 • زنان باردار نباید این جراحی را انجام دهند.

آیا پرینورافی همان واژینوپلاستی است؟

بسیاری از خانم ها بر این باورند که پرینورافی همان عمل واژینوپلاستی است در حالی که اینطور نیست، و این دو کاملا با هم فرق دارند. پرینه قسمتی از بدن است که بین مقعد و ناحیه تناسلی قرار دارد و هنگامیکه این قسمت دچار پارگی می شود، می تواند لذت جنسی حین رابطه را کاهش دهد. در این صورا است که باید جراحی پرینوپلاستی انجام شود. پارگی پرینه می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله زایمان طبیعی و یا دیگر حوادث صورت گیرد.

فرق بین پرینورافی و پرینوپلاستی

برای اینکه تفاوت بین این دو جراحی را به خوبی متوجه شوید، باید فرق بین وپرینه و واژن را به درستی متوجه شوید. ناحیه واژن از دهانه رحم آغاز شده و تا قسمت داخلی آن ادامه دارد، در حالی که پرینه ناحیه ای بین واژن و مقعد است. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند سبب افتادگی و شل شدن واژن و عضلات کف لگن شود. این عوامل می توانند سبب افتادگی رحم و مثانه شوند و به همین خاطر است که تقریبا همه خانم ها بعد از زایمان باید با مراجعه و معاینه ناحیه تناسلی خود، در صورتی که این نواحی دچار آسیب شده باشد، آن را ترمیم کنند.

واژینوپلاستی عملی است که سبب ترمیم و برطرف کردن گشادی کل طول کانال واژن و سفت شدن عصلات کف لگن می باشد. اما پرینورافی جراحی است که در آن فقط 2 یا 3 سانتی منر از دهانه واژن را می توان ترمیم نمود. به همین خاطر است که واژینوپلاستی برای ترمیم گشادی دهانه واژن مناسب تر اسا. ممکن است برخی از جراحان این دو عمل را همزمان با هم انجام دهند.

هزینه جراحی واژینوپلاستی چقدر است؟

عوامل و فاکتورهای مختلفی در تعیین هزینه این جراحی  تاثیر دارد. برخی از این عوامل و فاکتورها به شرح زیر است :

 • روش انتخابی پزشک برای جراحی
 • میزان تغییرات لازم جهت جراحی
 • میزان شل شدگی و گشادی واژن
 • نوع ابزار مورد استفاده
 • دستمزد پزشک

در صورت انجام عمل زیبایی دیگر همچون لابیاپلاستی همزمان با این جراحی، هزینه ها تغییر کرده و افزایش می یابد. بهتر است از جراحی با یک متخصص خوب زنان در زمنیه جراحی ها صحبت کنید تا با توجه به شرایط و نتیجه مورد انتظار شما از جراحی، مقدار هزینه دقیق را برای شما برآورد نماید.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *