لوگو دکتر بهاره مرادیان
۳ دقیقه
پایپل-بیوپسی-چیست؟

پایپل بیوپسی چیست؟

آنچه می خوانید...

نمونه گیری پایپل بیوپسی یک نمونه برداری از لایه اندومتریوم رحم است. این نوع بیوپسی، نوعی آزمایش برای یک سری از خونریزی های غیرطبیعی رحمی که رخ می دهد، انجام می شود. این نمونه گیری می تواند سبب تغییرات سلولی که از بافت های غیز طبیغی و تغییر هورمون هاست، ناشی شود. پایپل بیوپسی بنابه تشخیص پزشک زنان و زایمان برای تشخیص برخی بیماری های زنان صورت می گیرد. این آزمایش همچنین در تشخیص بیماری های عفونی رحمی نیز کمک می کند. این تست بدون بیهوشی صورت می گیرد که ده دقیقه برای ان وقت نیاز است.

در چه مواردی پایپل بیوپسی انجام می شود؟

برای تشخیص برخی موارد و بیماری های رحمی، پایپل بیوپسی انجام می شود :

 • تست باروری
 • خونریزی های شدید قاعدگی
 • خونریزی های غیر طبیعی رحمی
 • علت خونریزی های پس از یائسگی
 • غربالگری جهت سرطان اندومتریوز
 • تست پاسخ بیمار نسبت به هورمون درمانی

محدودیت های تست پایپل بیوپسی

این تست در دوران بارداری نباید انجام بگیرد و هیچ پزشکی نیز آن را توصیه نمی کند. علاوه بر این موضوع، یک سری محدودیت های دیگر وجود دارد که نمی توان بایپل بیوپسی انجام داد، این شرایط به شرح زیر است :

 • در صورتی که فرد مبتلا به اختلال لخته خونی باشد.
 • در صورتی که خانم دچار بیماری های التهاب حاد لگنی باشد.
 • در صورتی که فرد دچار تنگی دهانه رحم شده باشد.
 • در صورتی که فرد به عفونت دهانه رحمی دچار شده باشد.
 • در صورتی که فرد به سرطان رحمی دچار شده باشد.

در صورت انجام این تست در دوران بارداری، می تواند منجر به سقط جنین شود. به همین دلیل در صورت باردار بودن باید به پزشک در خصوص این مورد اطلاع داده شود. هر چند پزشک متخصص خود قبل از انجام پایپل، انجام تست بارداری را تجویز می نماید.

آمادگی های لازم جهت پایپل بیوپسی

ابتدا برای این آزمایش، پزشک سابقه پزشکی از دوران قاعدگی از فرد می خواهد. ممکن است لازم باشد تا پایپل بیوپسی در زمان خاصی از پریود انجام شود که در این صورت امکان دارد نیاز به سوابق چرخه پریود باشد.

در مرحله بعد، پزشک داروهای مصرفی را چک می کند و آن دسته از داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند، از جمله وافارین، هپارین، آسپرین و … باید قطع شوند. چرا که این داروها می توانند سبب لخته شدن خون شوند.

قبل از انجام پایپل بیوپسی یا بیوپسی آندومتر باید پزشک را در جریان داروهای مصرفی قرار دهید. مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین، وارفارین، هپارین و … باید قطع شود زیرا استفاده از این داروها می تواند بر توانایی لخته شدن خون تاثیر بگذارد.

در صورت حساسیت به موادی همچون لاتکس و ید و ترکیبات آن، باید به پزشک اطلاع داده شود.

این تست ممکن است درد داشته باشد، به همین دلیل نیاز است تا قبل از انجام آن، از مسکن های ضد درد همچون ایبوپروفن، ژلوفن و … استفاده نمود. همچنین استفاده از داروهای خواب آور قبل از پایپل بیوپسی باید استفاده نمود. همین امر سبب می شود تا فردی همراه باشد تا برای رفتن به خانه، کمک حال فرد باشد.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *