لوگو دکتر بهاره مرادیان
دکتر بهاره مرادیان / زیبایی و جوانسازی واژن / جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی !
۵ دقیقه
درباره-کربوکسی-تراپی-واژن

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی !

آنچه می خوانید...

با افزایش سن، اکسیژن رسانی به پوست کاهش می‌یابد، همراه با استرس و دیگر عوامل محیطی از جمله آلودگی هوا، تغذیه نامناسب و … شرایطی پیش می‌آید که سلول‌ها قادر به بازسازی و عملکرد صحیح خود نیستند، در نتیجه پوست به مرور زمان خاصیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست می‌دهد. در سن 30 سالگی میزان اکسیژن پوست 25 درصد و در 40 سالگی به نصف این میزان میرسد. بدن قبل از هر چیزی از اکسیژن جهت اندام‌های ضروری و حیاتی استفاده می‌نماید و در نهایت آن را به پوست میفرستد. زمانی که پوست اکسیژن کافی دریافت نکند مستعد پیری، خشکی و کاهش خاصیت ارتجاعی می‌شود. در سال‌های اخیر کربوکسی تراپی به سرعت به درمانی پیشرو در زمینه جوانسازی و حل مشکلات پوستی شناخته شده است. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیش تر درباره آن صحبت نماییم.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی روشی است که از گاز دی‌اکسید کربن جهت مقاصد درمانی استفاده می‌شود. دی‌اکسید کربن همان گازی است که در نوشابه های گازدار وجود دارد. به طور کلی دی‌اکسید کربن در بدن ما به صورت طبیعی وجود دارد و جهت زندگی حیوانات و گیاهان جزئی ضروری می‌باشد. با این درمان نه تنها ترک‌های جدید که ترک‌های قدیمی را نیز می‌توان درمان نمود. تشکیل کلاژن جدید باعث ضخیم شدن پوست، بهبود لکه‌ها و ترک‌ها می‌شود.

مکانیسم اثر کربوکسی تراپی

در این روش مقداری کمی گاز دی‌اکسید کربن به زیر پوست جهت شکستن رسوبات چربی و تحریک تولید کلاژن تزریق می‌شود، بدن تزریق دی‌اکسید کربن را به عنوان کمبود اکسیژن تعبیر می‌کند و با تولید رگ‌های خونی جدید نسبت به افزایش اکسیژن و مواد مغذی دیگر اقدام می‌کند تا به این شرایط پاسخ می دهد، گلبول‌های قرمز دی‌اکسید کربن اضافی را جذب کنند و با انتقال آن به ریه آن‌ها را دفع کنند، در این شرایط گردش خون در ناحیه تزریق بهبود می‌یابد، سلول‌ها بازسازی می‌شوند. افزایش غلظت اکسیژن باعث تجمع آب در ناحیه تزریق می‌شود. با افزایش جریان خون، کلاژن سازی تحریک می‌شود، چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند، سیاهی ناحیه واژن کم تر می‌شود و به طور خلاصه اکثر مشکلات پوستی با کربوکسی تراپی قابل برطرف شدن می‌باشند.

برای کاهش چربی، گاز گرم با حجم بالا به عمق بافت چربی وارد می‌شود و با شکستن سلول‌های چربی باعث ساخت عروق جدید و جوان‌سازی سلول‌ها می‌شود.

برای کاهش سلولیت، با تخلیه لنف، گردش خون در ناحیه افزایش می‌یابد، در نتیجه سموم که از عوامل اصلی سلولیت هستند کاهش می‌یابند، با وارد شدن گاز به درم (دومین لایه پوست) چربی‌های سطحی شکسته شده و با تحریک کلاژن سازی سلولیت پوست (به اصطلاح پوست پرتقالی) بهبود می‌یابد.

هر جلسه درمانی بین 15 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد و نیاز به هیچ گونه آمادگی قبلی نمی‌باشد. پزشک پوست ناحیه تزریق را ضدعفونی می‌نماید و سپس تزریق انجام می‌شود.

کاربرد کربوکسی تراپی

 • جوان‌سازی و ترمیم پوست
 • درمان خطوط ریز و چین و چروک
 • برطرف کردن حلقه‌های سیاه دور چشم
 • برطرف کردن سلولیت و جای زخم‌های پوستی (اسکارهای پوست)
 • کاهش ترک‌های پوستی
 • برطرف کردن شلی پوست (که به دلیل افزایش سن، بارداری و یا کاهش وزن ممکن است اتفاق بیفتد)
 • پیکرتراشی صورت و بدن
 • کاهش ریزش مو

در چه نواحی از بدن می‌توان کربوکسی تراپی را انجام داد

در هر سمتی از بدن که دچار مشکلات پوستی باشد می‌توان از کربوکسی تراپی استفاده نمود اما نواحی که بیشتر تحت درمان با این روش قرار می‌گیرند شامل این نواحی می‌شوند:

 • پلک‌ها
 • صورت
 • گردن
 • بازوها
 • شکم

چند جلسه درمانی جهت انجام کربوکسی تراپی نیاز است؟

با توجه به شدت عارضه‌ای که در پوست وجود دارد تعداد جلسات درمانی ممکن است متفاوت باشد اما اغلب جهت دستیابی به نتایج عالی بین 6 تا 12 جلسه نیاز است و فاصله بین درمان‌ها را حدود یک هفته در نظر می‌گیرند.

چه افرادی می‌توانند کربوکسی تراپی را انجام دهند؟

افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و بیماری‌های پوستی یا عفونت فعال ندارند.

دوره بهبودی پس از کربوکسی تراپی

15 دقیقه پس از تزریق بیمار می تواند مطب را ترک کند، اکثر افراد پس از کربوکسی تراپی روند می توانند عادی زندگی خود را بدون هیچ مشکلی از سر بگیرند.

عوارض جانبی پس از کربوکسی تراپی

عوارض این روش بسیار ناچیز می‌باشد و معمولاً مقداری ادم، کبودی و تغییر رنگ در محل تزریق ممکن است رخ دهد که حداکثر تا یک روز باقی می‌ماند. از آن‌جایی که دی اکسید کربن به طور طبیعی در بدن وجود دارد حتی در دوزهای بالا نیز سمی نیست و جزء گازهای غیرآمبولیک محسوب می‌شود (نمی تواند باعث آمبولی هوا شود). این گاز 5 دقیقه پس از تزریق در بافت‌ها جذب می‌شود و ناحیه تحت درمان به وضعیت کاملاً طبیعی باز می‌گردد.

نتایج حاصل از کربوکسی تراپی

بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، بهبود رنگ و ظاهر کلی پوست 2 تا 6 ماه پس از اولین تزریق‌ها مشخص می‌شود. درمان اولیه 4 تا 8 جلسه با فاصله زمانی یک هفته می‌باشد، برای اینکه نتایج به مدت طولانی‌تری باقی بمانند لازم است هر 4 تا 6 هفته این درمان باید یکبار تکرار شود.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *