لوگو دکتر بهاره مرادیان
دکتر بهاره مرادیان / زیبایی و جوانسازی واژن / آشنایی با لابیاپلاستی و انواع تکنیک های آن
۲۱ دقیقه
لابیاپلاستی

آشنایی با لابیاپلاستی و انواع تکنیک های آن

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی

انسان ها از گذشته تا به امروز میل به زیبایی دارند، چرا که میل به زیبایی می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس آن ها شود. اهمیت این مساله در زنان به مراتب بیش تر از مردان است که فقط به زیبایی صورت منتهی نمی شود. زیبایی ناحیه تناسلی یکی از اندام هایی است که هواره برای زنان دغدغه ای بزرگ بوده و می باشد. امروزه این دغدغه ها با پیشرفت علم و تکنولوژی و فناوری های های جدید به سادگی قابل حل و درمان است. لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی واژن است که در دنیا طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. اما برخی از خانم ها از ابراز مشکلات خود در خصوص ناحیه تناسلی امتناع می کنند چرا که جامعه سبب خجالت زدگی آن ها از صحبت درباره این مسائل شده است. اما امروزه با مطرح کردن این مساله نزد یک متخصص زنان و زایمان می توان این مشکل را برطرف کرد. در این مقاله می توانید اطلاعاتی جامع در خصوص این جراحی و انتخاب جراح زیبایی زنان خوب برای این عمل کسب نمایید. پس با ما همراه باشید.

Header text

دسترسی سریع به مهم ترین بخش های مقاله

در حالت کلی، ناحیه تناسلی خانم ها از دو قسمت تشکیل شده است؟

 • قسمت داخلی
 • قسمت خارجی

عمل لابیاپلاستی بر روی قسمت خارجی ناحیه تناسلی انجام می شود. خود ناحیه تناسلی خارجی نیز از دو بخش لابیاماژور (لب های بزرگ واژن) و لابیامینور (لب های کوچک واژن). لابیا ماژور محل رویش مو و لابیا مینور قسمت گوشتی داخلی می باشد.

لابیاها در هر فردی شکل خاص خود را دارد و برای فردی با دیگری متفاوت است. برخی اوقات لابیاها به صورت غیرطبیعی بیش از حد معمول بزرگ تر و همراه با چین و چروک است که ممکن است نامتقارن و تیره رنگ هم باشد. همین مسائل سبب می شود تا افراد به لحاظ زیبایی، بهداشت و همچنین رابطه جنسی دچار مشکلاتی شوند. از دیگر مشکلاتی که می تواند لابیاهای نافرم به آن منجر شود، روابط جنسی دردناک و همچنین عفونت های قارچی اشاره نمود. افرادی که لابیاهای بزرگی دارند معمولا در پوشیدن لباس های تنگ و از جمله لباس های تنگ دچار مشکل می شوند. همین مسائل، از بهترین دلایل جراحی لابیاپلاستی است.

بیش تر بخوانید : خونریزی های شدید قاعدگی

انواع جراحی هایی  که به منظور زیباسازی، جوانسازی و ترمیم واژن صورت می گیرد، عبارتند از :

 • لابیاپلاستی
 • افزایش G- spot
 • برداشتن پوست
 • مونس پلاستی
 • پرینوپلاستی
 • فرونوپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

شکل ظاهری لابیاها در هر فردی متفاوت است و همین امر سبب می شود تا افراد به جراحی لابیاپلاستی روی آورند. عمل لابیاپلاستی جهت زیباسازی واژن صورت می گیرد. دوران نقاهت بعد از این جراحی بسیار کوتاه بوده و بیمار با حجمی از عوارض پرخطر ناشی از این جراحی مواجه نخواهد شد. لابیاها در طول زمان به ویژه بعد از زایمان تغییر شکل داده و حالت اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل اکثر خانم‌ها با هدف زیبایی جهت انجام این عمل اقدام می‌کنند.

در ویدئوی رو به رو، دکتر بهاره مرادیان در خصوص اینکه جراحی لابیاپلاستی توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه می دهند :

بیش تر بخوانید : جوانسازی ناحیه تناسلی

دلایل انجام عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی به دلایل مختلفی انجام می‌شود. اکثر خانم‌هایی که دارای لابیای مینور هستند، احساس بدی  هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی، تجربه خواهند کرد و همین امر اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد. این عمل علاوه بر جنبه زیبایی بر بهبود ارگاسم خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه تاثیر مستقیم می‌گذارد.

 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • زیبا‌سازی شکل ظاهری واژن
 • تقارن‌سازی اندازه لابیاهای واژن
 • حذف تیرگی‌های لابیای داخلی واژن
 • تحریک‌پذیری بهتر خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه
 • جلوگیری از ایجاد سوزش، درد یا ناراحتی به هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ

علت تغییر شکل لبه های واژن

وراثت و مسائل ژنتیکی مهم ترین علت نامتقارن بودن لب های واژن، بزرگ بودن لابیاهای مینور و ماژور و همچنین رنگ تیره آن است. اما علل دیگری نیز برای تغییر شکل لب های واژن وجود دارد که اکتسابی است و به مرور زمان به وجود می آید. این علل عبارتند از :

افزایش سن

در طول زندگی خانم ها، واژن جزو اندام هایی است که دائما در حال رشد است. بیش ترین میزان رشد این ناحیه در ن بلوغ اتفاق می افتد، چرا که تغییرات هورمونی بیش ترین میزان را دارد. پس از گذشت 40 سال و با افزایش سن، همانند تمام سایر تعضای بدن، لابیاها نیز دچار چین و چروک و افتادگی می شوند. همین امر نیز سبب از دست رفتن ظاهر جوان آن ها می شود. با انجام عمل لابیاپلاستی، جوانسازی این ناحیه شکل می گیرد.

تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون ها در مراحل مختلف زندگی یک زن باعث تغییر اندازه لابیاها می شود. در زمان بلوغ، رشد لابیاها در بیشترین میزان خود دارد. بعد از یائسگی، هورمون های زنانه به کمترین میزان خود می رسند و به همین دلیل لابیامینور کوچک تر از قبل خواهد شد.

زایمان های متعدد

زایمان های طبیعی متعدد و بیش از 3 فرزند باعث می شود که لابیامینورها دستخوش تغییر شوند. فشارهای ناشی از زایمان طبیعی باعث تغییر فرم لابیاها می شود. علاوه بر این، تغییر شکل لابیا در زایمان سزارین نیز مشاهده می شود.

تغییر وزن مداوم

چاقی و لاغری پی در پی باعث بروز چین و چروک و افتادگی در لب های واژن می شود. برای سلامت بیشتر، بهتر است وزن را همیشه در حالت تعادل نگه دارید.

کاهش چربی بدن

با افزایش سن، میزان چربی های بدن از جمله ذخایر چربی لابیاها کاهش می یابد. این امر موجب افتادگی، شل شدن و بروز چین و چروک لابیاها می شود. رژیم های لاغری که با کاهش وزن شدید همراه هستند نیز باعث کاهش ذخیره چربی واژن می شود.

بیش تر بخوانید : جراحی برداشتن فیبروم رحمی

انواع شکل واژن و بررسی آن

همانطور که ذکر شد، شکل ناحیه تناسلی افراد و همچنین لابیاهای افراد با یکدیگر متفاوت است. از انواع شکل های لابیا عبارتند از :

واژن با لب های داخلی بیرونی

برای رنگ، اندازه و فرم لابیاهای ناحیه تناسلی، استانداردی وجود ندارد. اما یک سری معیارها وجود دارد که سبب می شود تا تشخیص دهید که نیاز به جراحی لابیاپلاستی دارید یا خیر. با انجام یک آزمایش کوتاه می توانید از این موضوع آگاه شوید که آیا فرم لب های واژن شما طبیعی است یا نه.


واژن با لب های داخلی کوچک

واژن با لب ها کوچک دارای لابیامینورها و یا لب های داخلی واژن تحت پوشش لابیاماژورها و یا لب های بزرگ واژن هستند که به هیچ عنوان قابل مشاهده نیستند. اگر لابیامینورها در این مدل واژن متقارن باشند، معمولاً نیازی به انجام جراحی لابیاپلاستی نیست.


واژن پف دار

در این نوع واژن، لابیاهای مینور و ماژور پایین تر از استخوان لگن قرار دارند و قسمت بالایی واژن گسترده تر است. لابیامینور در این نوع واژن به سمت پایین کشیده شده است.

تماس با دکتر بهاره مرادیان

مزایای لابیاپلاستی

لابیاپلاستی همیشه جنبه درمانی ندارد. بیش تر افراد این جراحی را با هدف درمانی آن انجام می دهند. این جراحی مزایای زیادی به همراه دارد که در اینتجا برخی از ان ها را برمییشماریم :

امکان خروج ترشحات واژن

از کارکردهای مفید و در واقع مزیت های لابیاپلاستی، خروج ترشحات واژن است که سبب طراوت و تازگی واژن می گردد و با حل کردن آلودگی ها و میکروب ها و عفونت ها از محیط واژن خارج می شود. خانم هایی که لابیاهای بزرگی دارند، امکان خروج صحیح ترشحات از واژن میسر نیست و همین موضوع یکی از دلایل ابتلا به عفونت های واژینال را سبب می شود. اکثر این خانم ها دچار عفونت های مکرر باکتریایی واژن می شوند و بعد از عمل لابیاپلاستی شرایط آنها بسیار بهبود پیدا می کند.

مزایای لابیاپلاستی

بیش تر بخوانید : یائسگی

کاهش احساس فشار بر روی ولوو

زمانی که که لب های داخلی و خارجی واژن بیش از حد اندازه بزرگ باشند، پوشیدن اشکال خاصی از لباس بسیار ناخوشایند است. شلوار جین چسبان، لباس زیر تنگ و حتی لباس شنا می تواند فشار اضافی بر روی ولو ایجاد کند که منجر به خراش، جوش و سایر مشکلات می شود. از طریق کاهش اندازه لب ها، می توان مسائل مربوط به فشار و اصطکاک را برطرف کرد.

افزایش اعتماد به نفس جنسی

زنان باید احساس راحتی و اطمینان نسبت به بدن خود داشته باشند. با استفاده از این روش می توان کل جدیدی به واژن داد. این روش درمانی خصوصاً برای زنانی که چندین مورد زایمان را تجربه کرده اند و اکنون لب های واژن کشیده دارند، بسیار جذاب است.

توانایی پوشیدن لباس های تنگ و تنگ

با انجام عمل لابیاپلاستی این امکان فراهم می شود که خانم ها در محل کار خود نیز احساس راحت تری داشته باشند که چرا که می توانند لباس های تنگ نیز بپوشند بدون آنکه موچک ترین ناراحتی و دردی را حس کنند.

لذت بیشتر در حین رابطه جنسی

از بین بردن بافت های اضافی و غیر ضروری واژن همچنین می تواند تجربه لذت جنسی را افزایش دهد. این امر به ویژه هنگامی که روش های لابیاپلاستی همراه با کاهش هود کلیتورال انجام شود بیشتر است .بر خلاف برخی باورهای غلط لبه های مینور فاقد عصبهای جنسی هستند و تاثیری در لذت رابطه جنسی ندارند. بعضی از خانمها فکر می کنند با عمل لابیاپلاستی ممکن است میل جنسی آنها کمتر شود یا دیگر از رابطه با همسر خود لذت نبرند که این دقیقا خلاف واقعیت است. لابیاپلاستی نه تنها بر روی روابط جنسی تاثیر منفی ندارد بلکه می تواند به بهبود آن هم کمک کند. البته بعد از لابیاپلاستی تا مدتی نباید رابطه جنسی داشته باشید.

گیف جراحی سیستکتومی

نحوه انجام عمل لابياپلاستی

لابیاپلاستی به سه روش صورت می گیرد که عبارتند از :

 • لابیاپلاستی با جراحی
 • لابیاپلاستی با لیزر
 • لابیاپلاستی با دستگاه

در ادامه به بررسی هر کردام از این روش ها به طور کامل می پردازیم. ضمنا باید این نکته ذکر شود که انتخاب روش جراحی بسته به نظر فرد و صلاحدید پزشک متخصص صورت می گیرد. همچنین از دیگر فاکتورهایی که در این امر مهم است، وضعیت جسمی فرد است.

لابیاپلاستی با جراحی

در روش جراحی، متخصص زنان با استفاده از تیغ جراحی و در اتاق عمل اقدام به انجام جراحی لابیاپلاستی می کند. این روش هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی صورت می گیرد. این جراحی مناسب افرادی است که باید تغییرات زیادی روی آن ها اعمال شود، به این معنا که اندازه لابیاهای آن ها بسیار بزرگ بوده و دارای چین و چروک زیادی است. در صورتی که نیاز باشد تا بافت زیادی حین جراحی برداشته شود، جراح معمولاً با بیهوشی عمومی عمل را انجام می دهد تا بیمار بدون استرس درمان شود.

صحبت های مراجعه کننده عزیز از جراحی لابیاپلاستی و رضایت از نتیجه را با هم بشنویم :

جراحی اگر توسط جراح زنان خوب و ماهر انجام شود، هیچ گونه اثری از بخیه باقی نخواهد ماند. اما با توجه به برش های ایجاد شده، دوره نقاهت کمی طولانی تر خواهد بود.

روش های مختلف جراحی زیبایی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به روش های مختلفی انجام می شود. اما تکنیک های جراحی زیبایی واژن به صورت زیر است :

 1. تکنیک Trim
 2. تکنیک Wedge

که در ادامه به تفاوت این دو تکنیک می پردازیم.

تکنیک Trim

در تکنیک Trim، جراح پوست اضافه لب های کوچک واژن یا همان لابیامینورها را جدا می کند و سپس با بخیه زدن برش ها کار را به اتمام می رساند. جراحی لابیاپلاستی با این تکنیک حدود 1 ساعت زمان می برد. این روش زمانی انجام می شود که فرد دارای لابیامینورهای بزرگی باشد. از مزیت های این روش می توان به قرار گرفتن قسمت صورتی رنگ کناره لابیا در بین چین های لابیاماژور (لب های بزرگ واژن) اشاره کرد.

بیش تر بخوانید : لاپاراسکوپی کیست تخمدان

تکنیک Wedge

در این جراحی با تکنیک Wedge، قسمتی از لابیامینور جدا می شود و پس از آن محل برش داده شده به چین های طبیعی لابیاها بخیه زده می شوند. برش لابیامینورها در این روش به صورت V شکل است. جراح بیشترین بافت را از بافت های مرکزی جدا می کند. این تکنیک مدت عمل را طولانی تری نسبت به تکنیک Trim دارد. اما از مزیت های آن می توان به با ظرافت تر بودن جراحی اشاره نمود که نتیجه جراحی نیز به مراتب بهتر خواهد بود.


جهت پیدا کردن مقاله مورد نظر خود، می توانید از جعبه زیر جست و جوی خود را انجام دهید :

لابیاپلاستی با استفاده از لیزر

یکی از پرکاربردترین روش های لابیاپلاستی، استفاده از لیزر است. با توجه به اینکه ناحیه تناسلی خانم ها بسیار حساس است، لیزر می تواند روش مناسبی به شمار رود. از لیزر می توان جهت متقارن‌سازی لابیاهای بیرونی و داخلی واژن استفاده نمود. در ادامه به مهم ترین مزایای استفاده از لیزر جهت زیباسازی واژن اشاره خواهیم کرد :

 • عدم استفاده از بخیه بعد از لیزر
 • عدم ایجاد زخم یا درد بعد از لیزر
 • ماکزیمم دقت لیزر هنگام برش لابیای خانم ها
 • عوارض کم تر استفاده از لیزر در مقایسه با عمل جراحی باز

البته جا دارد بگوییم که نتیجه استفاده از لیزر تنها برای تعداد محدودی از خانم‌ها راضی‌کننده بوده است. در تعدادی از بیماران، عوارض ناشی از عفونت یا باز شدن لبه‌های جوش‌خورده‌ لابیا بعد از لیزر وجود دارد. در هر صورت باید با پزشک خود جهت استفاده از لیزر یا روش‌های دیگر جراحی مشورت نمایید.

کربوکسی تراپی واژن

عمل لابیاپلاستی با استفاده از دستگاه

از دیگر روش‌های غیر تهاجمی جهت انجام عمل لابیاپلاستی، استفاده از دستگاه است. دستگاه به خصوصی در این زمینه وجود داشته که با استفاده از آن، لبه‌های مینور جمع‌ شده و واژن حالت بهتری به خود خواهد گرفت. البته استفاده از این روش به آن‌دسته از خانم‌های دارای لابیاهای بزرگ، گوشتی و ضخیم، پیشنهاد نمی‌شود.

 • جمع شدن لابیاهای واژن در عرض 3 الی پنج جلسه
 • بدون نیاز به بخیه
 • سرپایی بودن این روش

تصمیم نهایی جهت انجام تکنیک‌های مختلف لابیاپلاستی باید با نظر پزشک متخصص انجام شود. پزشک بعد از بررسی لابیاهای واژن و شرایط فرد متقاضی تصمیم خواهد گرفت که استفاده از کدام روش می‌تواند اثربخشی بهتری داشته باشد. استفاده از لیزر تنها برای تعداد محدودی از خانم‌ها می‌تواند موثر باشد. زیرا شکل برخی از لابیاها به گونه‌ای بوده که استفاده از دستگاه یا لیزر تنها باعث بدتر شدن شکل ظاهری واژن خواهد شد. به همین دلیل توصیه شده که حتما از مشورت‌های یک پزشک جراح که با انواع تکنیک‌های زیباسازی واژن آشنا باشد، استفاده نمایید.

ویدئوهای پربازدید آپارات دکتر بهاره مرادیان

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

در عمل جراحی لابیاپلاستی به هر روشی، باید یک سری نکات پس از جراحی رعایت شوند و مراقبت هایی پس از عمل لابیاپلاستی صورت گیرد. در هر دو روش لابیاپلاستی رعایت برخی توصیه های لازم یک امر ضروری است و بیمار بایستی به این توصیه ها گوش نکات به شرح زیر است :

 1. باید به مدت 4 هفته از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین اجتناب شود.
 2. درد و خونریزی مختصری از ناحیه عمل شده تا یک هفته طبیعی است، ولی در موارد خونریزی شدید به پزشک اطلاع داده شود.
 3. تا 24 ساعت پس از عمل از کمپرس آب سرد استفاده شود.
 4. استفاده از پماد ها و کرم ها تا چند روز اول پس از عمل نباید استفاده شود.
 5. سوزش و خارش مختصر در محل عمل نرمال می باشد.
 6. استحمام ۴۸ ساعت بعد از عمل به صورت ایستاده مجاز است.
 7. از بروز یبوست پیشگیری کنید. می توانید از ملین ها استفاده کنید.
 8. استفاده از مواد غذایی که دارای ویتامین c می باشد. استفاده از آناناس و گوشت قرمز در بهبود زخم کمک می کند.
 9. تا دو هفته بعد عمل از پوشیدن شلوار تنگ پرهیز کنید
 10. تورم و کبودی تا دو ماه بعد عمل نرمال تلقی می شود.

کاندیدای لابیاپلاستی

 • خانم هایی که هنگام پوشیدن لباس های تنگ دچار مشکل می شوند.
 • خانم‌هایی که رنگ لابیاهای آن ها تیره است.
 • خانم‌هایی که لابیاهای بزرگی دارند.
 • خانم هایی که سن بالایی دارند.
فیلم های آپارات

لابیاپلاستی با استفاده از تیغ جراحی

برش لابیاهای زنانه با استفاده از تیغ جراحی از دیگر تکنیک‌هایی بوده که می‌توان به آن اشاره نمود. از آنجا که جراحی پلاستیک کار بسیار حساسی بوده و باید با ظرافت انجام شود، نیاز است که از مهارت‌های یک فرد متخصص در این زمینه استفاده نمود. اگر تصمیم پزشک بر انجام جراحی بوده، حتما این عمل را در مراکز معتبر انجام دهید. عمل لابیاپلاستی، مزایایی داشته که مهمترین آنها عبارتند از:

 • مناسب برای همه خانم‌های متقاضی زیبا‌سازی واژن
 • استفاده از تکنیک‌های مختلف جهت عمل لابیاپلاستی
 • جذب شدن بخیه بعد از عمل

هزینه عمل لابیاپلاستی از لیزر گران‌تر است. از آنجا که این عمل، فرایند پیچیده‌ای داشته بهتر است که در مراکز معتبر و تحت نظر پزشک جراح انجام شود. طول دوره درمان جراحی بیشتر از لیزر بوده و توصیه شده که بیمار به مدت دو الی سه روز، استراحت مطلق داشته باشد.

جهت تعیین وقت، نام و شماره تماس خود را در فرم زیر پر کنید :

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
نوبت شما با موفقیت ثبت گردید
نوبت ثبت نشد، لطفا مجددا امتحان فرمایید !

برش لابیاهای واژن به چه نحوی انجام می‌شود؟

برش های لابیاها به چند طریق انجام می شود که به شرح زیر است :

برش خطی

پزشک جراح در قسمت‌های اضافی و بیرونی لابیای مینور واژن، یک برش به شکل خط صاف ایجاد خواهد کرد. سپس با استفاده از بخیه‌های جذبی جهت اتصال لبه‌ها به همدیگر اقدام می‌کند.


برش V شکل

این جراحی باید با مهارت بالاتری انجام شود. زیرا در این جراحی، پزشک یک برش به شکل V بر روی قسمت اضافی و بیرونی لابیای واژن ایجاد خواهد کرد. سپس با استفاده از بخیه، لبه‌های برش را به هم متصل کرده تا واژن حالت طبیعی‌تری به خود بگیرد.


تکنیک Z-plasty

این روش در واقع، اصلاح شده‌ی روش قبلی است. تکنیک Z-plasty، زمانی باید انجام شود که لابیای بیرونی واژن دارای بافت اضافی در پیرامون محل اتصال آن به کلیتوریس و میاندوراه باشد. در انجام این عمل، پزشک جراح برش دیگری در اطراف برش V شکل ایجاد خواهد کرد.

بیش تر بخوانید : خشکی واژن

نتیجه گیری

لابیاپلاستی از جمله جراحی‌هایی است که جهت زیباتر کردن شکل ظاهری واژن زنان انجام می‌شود. امروزه این عمل، رواج زیادی در میان خانم‌ها داشته که جهت انجام آن باید از راهنمایی‌های یک فرد متخصص استفاده نمود. لابیاهای مینور واژن زنان تفاوت زیادی با همدیگر دارند. به همین خاطر نیاز است که در ابتدا این قسمت از ناحیه تناسلی خانم‌ها توسط پزشک معاینه دقیق شود. سپس با انجام بررسی‌های مختلف بتوان جهت استفاده از بهترین روش جراحی تصمیم‌گیری نمود.

سوالات متداول

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
- مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
- مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

مطالب مرتبط

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   خیلی از غذاهای فست فودی نباید در یک ماه اول استفاده شوند، استفاده از آب آناناس و کمپزس نیز به کاهش تورم کمک زیادی میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *