زنان زایمان

واکسن گارداسیل چیست و چگونه تزریق میشود؟

چه کسانی نباید واکسن گارداسیل تزریق کنند؟

این واکسن ممکن است برای تمام افراد مناسب نباشد. از جمله افرادی که نباید این واکسن را تزریق کنند، عبارتند از :

  • خانم های باردار
  • افرادی که آلرژی و یا حساسیت دارند و به هر نوع واکسن و مخمر مبتلا به بیماری عفونی حاد یا شدید هستند.
  • ابتلا به بیماری سخت که واکسن گارداسیل در این شرایط توصیه نمی شود.
  • در صورتی که فردی به هر جز واکسن آلرژی شدید داشته باشد، نمی تواند واکسن تزریق نمایید.

در صورت عدم آگاهی از اینکه می توانید واکسن گارداسیل تزریق کنید یا نه، از بهترین متخصص زنان در این خصوص کمک بگیرید.

دلایل تزریق واکسن گارداسیل

باید بدانید که هیچ درمان مستقیمی برای زگیل تناسلی وجود ندارد. بهترین راه جهت پیشگیری از ویروس HPV، استفاده از واکسن گارداسیل است. این واکسن می تواند فرد را در برابر نوع کم خطر و پر خطر ویروس HPV محافظت نماید. این واکسن به طور 100 درصد تضمین محافظت از زگیل تناسلی را نمی کند ولی به طور قابل توجهی از ابتلای به ویروس HPV می کاهد. همین امر سبب کاهش ابتلا به سرطان دهانه رحم می شود.

HPV می تواند باعث ایجاد سرطان هم در مرد و هم در زن شود. به ویژه سرطان دهانه رحم در زنان شود. واکسن گارداسیل به محافظت در برابر چندین زیرگروه HPV کمک می کند و خطر ابتلا به سرطان را به شدت کاهش می دهد.

واکسن گارداسیل در خصوص مقابله با انواع مختلف ویروس HPV ساخته شده است. با تزریق این واکسن می توان به مقابله با بیماری های زیر پرداخت :

  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان مقعد
  • سرطان آلت تناسلی
  • سرطان روده
  • زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل برای افراد فعال جنسی هم مفید است؟

افرادی که یک دوره ویروس HPV فعال داشته و سابقه رابطه جنسی داشته اند، باید واکسن گارداسیل تزریق کنند. این واکسن می تواند فرد را در قبال سایر بیماری ها نیز محافظت نماید. واکسن گارداسیل به منظور درمان صورت نمی گیرد، بلکه جهت پیشگیری از ابتلا به انواع مختلف زگیل تناسلی صورت می گیرد.

تعداد دوزهای مورد نیاز برای تزریق واکسن گارداسیل

بسته به سن فرد، دوز تزریق واکسن می تواند متفاوت باشد. البته بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل قبل از شروع اولین رابطه جنسی می باشد و به همین خاطر در کشور آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی از سن 9 تا 26 سالگی به صورت طرح روتین واکسیناسیون کشوری به همه تزریق می شود.

محدودیت سنی برای تزریق سنی برای این واکسن برداشته شده است. تا زمانی که این واکسن در سنین بالاتر تزریق شود اثربخشی این واکسن تا حدودی کمتر می شود. متخصصان معتقدند برای افراد زیر 18 سال، این واکسن را می توان در 2 یا 3 دوز تزریق کرد. برای افرادی که در دو دوز تزریق می شود، دوز دوم اغلب 6 تا 12 ماه پس از دوز اول تزریق می شود. اما برای افرادی که واککسن برای آنها در سه دوز تزریق می شود دوز دوم 2 ماه و دوز سوم 6 ماه پس از تزریق دوز اول انجام می شود. اما افراد 18 ساله یا بالاتر به سه دوز واکسن گارداسیل نیاز دارند.

اما باید توجه داشت این واکسن ها زمانی موثرتر هستند که فرد واکسینه شده هرگز به عفونت HPV مبتلا نشده باشد. از آنجا که این عفونت معمولاً در سالهای اول فعالیت جنسی اتفاق می افتد، در شرایط ایده آل باید واکسن قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود، تزریق شود. با این وجود این واکسن ها برای افرادی که قبلاً دچار عفونت HPV یا ضایعه شده اند تاثیری نخواهد داشت.

این واکسن باید در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد و در یخچال نگه داری شود. حجم آن نیم سی سی است و غالبا در عضله دلتوئید بازو تزریق می شود و بهتر است در دوران بارداری تزریق نشود.

دکتر بهاره مرادیان

متخصص زنان، زایمان و نازایی ​
– مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
– مدرک تخصص زنان و زایمان و نازایی در سال ۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی زنان و زایمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا